Botilinum Toksini (Botoks)

Botilinum Toksini (Botoks) nedir?

Botilinum Toksini aslında bir ilaçtır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tesadüfen şaşılık tedavisi yapılırken çizgileri giderdiği fark edilmiş ve estetik alanda kullanılmaya başlanmıştır. Kasların çalışmasını durdurarak etkili olur. Kaşınızı çatamazsınız ve kaş arası çizginiz kaybolur. Alın kaslarınız çalışmadığı için alın çizgileri yok olur. Gülerken göz kaslarınız fazla çalışmadığı için kazayağı çizgileri geriler.

Botilinum Toksini fazla çalışan mimik hareketlerini durdurmak Botilinum Toksini ilk görevidir. Düzenli yapılan botoks uygulamaları sonrasında mimikler sonucu oluşan kırışıklıkların gerilediği zamanla kaybolduğu gözlenir.

Botilinum Toksini uygulaması 25 yaş ile 65 yaş arasında şikayetleri olan herkese yapılabilir.

  • Alın ve kaş arası mimik kırışıklıkları
  • Göz çevresi kırışıklıkları
  • Boyun bölgesi kırışıklıkları
  • Yanak sarkmaları
  • Yüz inceltme
  • Koltuk altı, el ve ayak terlemeleri
  • Boyun çizgileri
  • Çok diş sıkan kişilerde

 

Botilinum Toksini işlemi çok kısa sürer. Tedavi alanında belli noktalara minik iğneler yardımı ile çok az miktarda cilt altına verilir.  İğne yapılan bölgelerde mercimek büyüklüğünde şişlikler olabilir. Bu şişlikler yarım saat içinde geriler. Botilinum Toksini 4-6 ayda bir tekrar edilebilir.

Çok küçük miktarda Botilinum Toksini çok ince ve küçük iğnelerle kırışıklıkların giderileceği alana uygulandığından rahatsızlık hissi çok az olur.  Anestezi gerektirmez. Botilinum Toksini uygulama sırasında buz tutularak uygulamanın konforu artırılabilir.

Botilinum Toksini etkisi hemen görülmez. Yapıldıktan 3 gün sonra etkisi başlar ve 7-15 günde tam olarak kendini belli eder.

Botilinum Toksini yapıldıktan yaklaşık 2 hafta sonra kontrolü yapılarak yetersiz olan bölgeler veya asimetriler düzeltilir.

Botilinum Toksini işleminin düzenli yapılması gerekir. Ancak bu durumda kırışıklık önleyici ve kırışığın iyileştirilmesi mümkün olur. Botilinum Toksini’nin etkisi azalırken çizgiler hafifleyerek ortaya çıkar. Eskisi kadar derin ve belirgin olmaz. Bunun yanı sıra direniş gelişmemesi için sık sık uygulama yaptırmamak gerekir.

Botilinum Toksini ürünleri kullanılırken serum fizyolojikle sulandırılır.  Sulandırma işleminden sonra Botilinum Toksini buzdolabında saklanmalıdır. Sulandırma işleminden sonra bir ay kadar etkinliğini korur. Ancak etkinliğin azalmaması için 48 saat içinde uygulanması tavsiye edilir.  On günden fazla bekletilen Botilinum Toksini’nin etki süresi kısalır.

Aspirin ve ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, gingko, sarımsak, ginseng, ekinezya, balık yağı, vitamin C ve vitamin E kullananlarda morarma riski yüksektir.  Eğer mümkünse tedaviden 5-7 gün önce bu ilaçların alınmamasında fayda vardır

Botoks dolgu işlemi ile birlikte yapılarak çok daha iyi sonuçlar alınabilir. Yanaklar, dudak ve çevresi, yanaklar ve çene dolgu ile çok güzel toparlanarak kişiye 8-10 yaş genç görünüm verilebilir. Botoks, mezolift, prp, lazer ve radyofrekans gibi cilt yenileme işlemlerinden sonra yapılarak tedavilerin etkinliği artırılabilir. Botoksun bu işlemlerden sonra yapılması daha doğru olur. Çünkü cildi yenileyen işlemler botoksun etki süresini kısaltır.