Dolgu Maddeleri

Hyaluronik Asit

Hyaluronik asit vücutta doğal halde bulunan, cildin temel bir ara maddesidir. Hyaluronik Asit cilt, kıkırdak ve göz boşluğu gibi birçok dokuda bulunur. Ancak otuz yaşından sonra her sene %1 oranında azalmaya başlar. Bu azalma ile birlikte cildin nem tutma kabileyeti azalır, dolayısıyla cilt nemini kaybeder. Nemini kaybeden cilt kurur, elastikiyetini kaynetmeye başlar. Dışarıdan yapılacak müdahalelerle cilde kaybettiği nemi kazandırmak için yapılacak Hyaluronik asit uygulamaları hücre kendi ağırlığının 1000 katı kadar suyu çekebilir ve bağlayabilir. Bu özellik Hyaluronik Asit’in en önemli özelliğidir. Böylece cildin hacmini, nemini ve esnekliğini tekrar kazandırılır.

Hyaluronik asit uygulamanın sonuçları hemen belli olur. Ancak en net görüntü bir ay sonra gerçekleşir. İlk başlarda meydana gelen hafif ödem geriler ve doğal bir görünüm ortaya çıkar. Yüz toparlanmasını bir ay sonra değerlendirmek gerekir. Yeterli olmaması durumunda ilave dolgu yapmak veya diğer yöntemlerle desteklemek kararı bir-iki ay sonra verilmelidir.

Hyaluronik asit uygulamalarında dolgu miktarı yaşa ve kişiye göre değişebilir. Genç yaşlarda özellikle otuzlu yaşlarda kullanılan HA miktarı yaş ilerledikçe etkin sonuç alabilmek için arttırılır.

 • Yüz sarkmasının giderilmesi
 • İnce çizgilerin giderilmesi
 • Burun-dudak çizgisini gidermek
 • Gözaltı çöküklüğü
 • Yanak dolgunlaştırmak ve şekil vermek
 • Elmacık kemiğini belirginleştirmek
 • Dudak dolgunlaştırmak
 • Dudak üstü çizgilerini gidermek
 • Burun kaldırmak ve şekillendirmek
 • Ağız kenarındaki sarkmayı gidermek
 • Çeneye şekil vermek
 • Alın çizgisi ve kaş kaldırmak
 • Kaş arası çizgisini gidermek
 • Boyun çizgisini gidermek
 • Akne ve yara izlerini gidermek

Tüm kalıcı olmayan dolgularda olduğu gibi geçici olarak kızarıklık, şişme, ağrı, morluk veya dolgu bölgesinde hassasiyet görülebilir. Yan etkilerde düzelme cilde ve dudaklara enjeksiyondan sonra ortalama bir haftada gerçekleşir.

Kozmetik dolgular

Kalsiyum hidroksiapatit kristalleri plastik cerrahide uzun yıllardır uygulanan ve herhangi bir yan etkisi olmadığı ispatlanmış bir maddedir. Kalıcılığı 18-24 ay arasındadır.

Yeni nesil uzun süre kalıcı yüz dolgu maddesi olarak piyasaya sürülen kozmetik dolgular yüze uygulanan dolgu maddeleri arasında güvenli kullanımı nedeniyle tercih edilmektedir.
Kalsiyum kristalleri ve sudan elde edilen bir jel içeren FDA onaylı Kozmetik dolgular, burun kenarı olukları doldurulmasında, çene ve elmacık kemikleri büyütmekte ve ayrıca burun şekli düzeltmelerinde kullanılmaktadır. Dudak dolgunlaştırmada kullanılmaz.

Kozmetik dolgular, alerjilere ve aşırı sertliklere neden olmaz. Kalsiyum hidroksiapatit enjeksiyonları da hasta için kolay, ağrısız ve kısa süren işlemlerdir. Mikro enjeksiyon yöntemi ile deri altına uygulanır. Uygulamadan hemen sonra normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Tedavi edilen bölgede, birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir.

Radiesse uygulanan yüz bölgeleri:

– Burun sırtı
– Burun kenarı olukları
– Elmacık kemikleri
– Çene kemigi
– Çene konturları

Radiesse kullanım alanları:

– Yanak dolgunlaştırma
– Çene ucu dolgunlaştırma
– El kırışıklıkları
– Gülme çizgileri
– Burun
– Ağız etrafı çizgileri
– Elmacık kemiği dolgunlaştırma
– Yüzde dolgunluk oluşturma

Gözaltı ışık dolgusu neden uygulanır?

Yüz ve cilt güzelliğinin en önemli ayrıntılarından biri göz altının ve çevresinin sağlıklı görüntüsüdür. yaşa veya genetik yapıya bağlı olarak gözaltlarında koyu renk halkalar ve çöküntüler oluşabilir. İyi aydınlanmayan bir göz çevresi, kişinin yorgun, uykusuz ve bunun yanı sıra en önemlisi yaşından daha büyük görünmesine neden olur.  Bu tür şikayetleri olan kişilere gözaltı dolgusu uygulandığında aydınlık ve sağlıklı görüntü hemen ortaya çıkar. Gözaltı ışık dolgusu göz çevresinin gençleştirilmesi, morluklar, çizgiler ve halkalanmaların giderilmesinde son derece etkilidir.

Gözaltı dolgu uygulamalarında Hyaluronik Asit içeren ürünler ile etkin sonuçlar elde edilmektedir. Göz çevresini gençleştirmek, morluklar ve çöküklük için uygulanan gözaltı dolgusu 15-18 ay etkilidir.

Gözaltında kullanılan hyaluronik asitin yapısı gözaltına uygun olmalıdır. Kalın yapılı, uygun olmayan hyaluronik asit dolgu yapıldıktan birkaç sonra su çekerek şişer ve ödemli bir görüntü verir aynı zamanda mavi-yeşil renklenme (tyndall etkisi) yapabilir. Bu yüzden dolgu seçiminde gözaltı için yapılmış ince yapılı hyaluronik asitli dolgular kullanılmalıdır.

İşlemden sonra buz uygulaması yapılır. İlk gün sıcak banyo tavsiye edilmez. Uygulamadan sonra ilk iki gün aşırı yüz hareketlerinden ve gülmekten kaçınılmalıdır İlk hafta aşırı hareketli sporlar yapılmamalıdır.

Enjeksiyon ile yapılan gözaltı dolgu uygulamalarında geçici morluk olabilir. Gözaltı dolgusu kanül denilen ucu sivri olmayan özel bir iğne ile yapılırsa morluk riski ortadan kalkar. Gözaltına dolgusundan sonra kapatıcı makyaj yapılabilir.